جمعه 27 دي 1398
En
logo
تاریخ : چهارشنبه 6 آذر 1398
کد 27772

در نشست مدیران ایمیدرو با کمیسیون معادن اتاق بازرگانی اصفهان:

آمادگی ایمیدرو برای رفع  مشکل صنعت سنگ ساختمانی کشور

   نشست بررسی مشکلات صنعت سنگ ساختمانی با حضور  جمعی از مدیران سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران(ایمیدرو) با اعضای کمیسیون معادن اتاق بازرگانی اصفهان برگزار شد.
 
 نشست بررسی مشکلات صنعت سنگ ساختمانی با حضور  جمعی از مدیران سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران(ایمیدرو) با اعضای کمیسیون معادن اتاق بازرگانی اصفهان برگزار شد.
نوسازی ماشین آلات،تامین نقدینگی و حمایت های مالی و آموزشی  از نیازهای اصلی صنعت سنگ
سید رسول رنجبران، نایب رییس کمیسیون معادن اتاق بازرگانی اصفهان در این نشست  با بیان اینکه صنعت سنگ با تمامی مزیت ها نسبت به سایر حوزه های معدنی آنطور که شایسته است مورد توجه مسوولان امر قرار نگرفته است، گفت: صنعت سنگ کشور برغم این مشکلات، به دلیل واگذاری به بخش خصوصی از بهره وری نسبتا بالایی برخوردار می باشد.
وی افزود: تعامل هرچه بیشتر بخش خصوصی با حاکمیت باعث شکوفایی این صنعت در عرصه های جهانی است.
عضو هیات رییسه اتاق بازرگانی اصفهان، نوسازی ناوگان ماشین آلات معادن و صنعت سنگ، تامین نقدینگی و حمایت های مالی و آموزشی را از نیازهای اصلی این صنعت بیان کرد.
رنجبران با اشاره به راه اندازی 4 مرکز رشد ایجاد شده در اتاق بازرگانی اصفهان،ایجاد شرکت های مدیریت صادرات در حوزه سنگ را با حمایت ویژه دولت از این بخش در بهبود صادرات این محصولات موثر دانست.
ارایه تسهیلات و صدور ضمانت نامه های بانکی برای خرید ماشین آلات دست دوم
فرید دهقانی، مدیرعامل صندوق بیمه توسعه سرمایه گذاری فعالیت های معدنی ایران، نحوه تامین ماشین آلات را از مشکلات عمده معدنکاران در شرایط فعلی دانست و گفت: صندوق بیمه برای کمک به رفع این مشکل، با تعامل بانک ها، ارایه تسهیلات و صدور ضمانت نامه های بانکی برای خرید ماشین آلات دست دوم را در دستور کار خود قرار داده است.
وی افزود: سرمایه صندوق در زمینه نحوه دسترسی معدنکاران به ماشین آلات تا انتهای سال 99 از 142 میلیارد تومان به 500 میلیارد تومان افزایش خواهد یافت و بدین ترتیب در ارایه ضمانت نامه به متقاضیان و افزایش سرمایه گذاری در بخش معادن سنگ آزادی عمل بیشتری خواهیم داشت.
مدیرعامل صندوق بیمه فعالیت های معدنی، همچنین از کاهش 40 درصدی بروکراسی اداری صندوق بیمه نسبت به سال گذشته و انجام تمامی مراحل درخواست بصورت غیرحضوری خبر داد.
عباس رنجبر، مدیر زیرساخت ایمیدرو، حمایت ایمیدرو در بحث تجهیزات و ماشین آلات سنگ های تزئینی را در دستور کار هیات عامل ایمیدرو ضروری دانست و گفت: با توجه به حضور عمده ایمیدرو در پهنه های اکتشافی کشور در مراحل مطالعات پهنه ها، مواد معدنی گروه 4 "سنگ های تزئینی و نما" می تواند در اولویت قرار گیرند.
در ادامه غلامرضا ملاطاهری، مدیرآموزش، پژوهش و فناوری ایمیدرو با تاکید بر اهمیت تکنولوژی و فناوری در صنعت سنگ گفت: با توجه به نبود آماری دقیق از معادن سنگ های ساختمانی و کارخانجات فراوری، ایمیدور برای به دست آوردن آمار دقیق و در نهایت عارضه یابی درست معادن و کارخانجات به تامین منابع مالی این پروژه پرداخت.
وی در ادامه از اعلام آمادگی ایمیدرو برای تامین منابع مالی پروژه های پژوهشی برای رفع نیاز در زمینه سنگ های ساختمانی و حمایت از شرکت های دانش بنیان برای حضور در این عرصه خبر داد و افزود: لازم است صنعت سنگ به تعریف پروژه های مورد نیاز و معرفی آن به کمیته مربوط در ایمیدرو بپردازد.
 ملاطاهری همچنین از حضور نماینده دایمی ایمیدرو در ستاد آموزشی تشکیل شده در صنعت سنگ خبر داد و تصریح کرد: از طریق ساز و کار تعریف شده در دانشگاه هایی نظیر دانشگاه امیرکبیر  می توان از حضور اساتید مجرب بین المللی برای این آموزش ها استفاده کرد.
همچنین رقیه پورحسینی، رییس اداره صنایع معدنی سازمان صمت استان اصفهان اجرای سیاست های حمایتی از صادرکنندگان سنگ، تولید محصولات مطابق با استانداردهای بازار بین المللی، ایجاد امکانات زیربنایی به ویژه برای کارخانه های فراوری، تشکیل اتحادیه های صادرکنندگان مواد معدنی و بهره گیری از مدرن ترین تجهیرات را از راهکارهای توسعه صادرات سنگ های تزیینی دانست.
337 معدن سنگ تزیینی موجود در استان اصفهان  187 معدن غیر فعال است
محمد سرجوقیان، رییس اداره امور معادن سازمان صنعت، استخراج واقعی معادن سنگ تزئینی استان اصفهان را 2/3 میلیون تن دانست و گفت: از 337 معدن سنگ تزیینی موجود در استان 187 معدن غیر فعال بوده و ایجاد ساز وکاری برای فعالسازی این معادن در کارگروه احیاء و فعالسازی ضروری است.
وی خواستار توجه ویژه ایمیدرو در کمک به فراهم سازی زیرساخت های معادن سنگ تزیینی استان اصفهان شد.
 
احمد شریفی، دبیر انجمن سنگ ایران با تاکید بر اینکه انجمن سنگ بطور جدی خواستار کمک به فعالان این صنعت است، گفت: ایجاد صندوقی پشتیبان برای صنعت سنگ با همکاری صندوق کارآفرین امید و صندوق بیمه معادن می تواند حلّال بسیاری از مشکلات باشد.
 وی ضمن تاکید بر اجرایی شدن مصوبات، خواستار حمایت هر چه بیشتر ایمیدرو به عنوان یک سازمان توسعه ای از صنعت سنگ شد.
احمدرضا بصیری، مشاور کمیسیون معادن اتاق بازرگانی اصفهان با ارایه آمار تحلیلی از وضعیت جهانی بازار سنگ و نقش رقبا، نقشه راه و برنامه چهار ساله وزارت صمت به مرور بخش های واگذاری شده به ایمیدرو در این برنامه پرداخت.
وی گفت: بر طبق آمار، ایران با حدود 9 میلیون تن تولید سنگ ساختمانی در سال رتبه چهارم جهان در تولید سنگ ساختمانی را دارد. نامبرده تاکید کرد: ناکافی بودن بدنه کارشناسی بویژه در حوزه بین الملل، فقدان محوریت لازم در صنعت سنگ ساختمانی کشور و توان پایین بخش خصوصی، تامین زیرساخت های تولید و تجارت را با مشکلات فراوانی همراه کرده  است.