جمعه 27 دي 1398
En
logo
تاریخ : پنجشنبه 30 آبان 1398
کد 27769

تحلیلگر بازارهای مالی:

رشد نقدینگی تا زمانی که حجم تولید در کشور متناسب با آن رشد نداشته باشد، بحران‌زاست

یش بینی می‌شود تا پایان سال، حجم نقدینگی کشور به بیش از 2300 میلیارد تومان افزایش یابد

 یک تحلیلگر بازارهای مالی گفت: رشد نقدینگی در ایران  تا زمانی که حجم تولید متناسب با آن رشد نداشته باشد، بحران‌زاست.
 مرتضی عباد در همایش بررسی تحلیلی بورس اوراق بهادار در اتاق بازرگانی اصفهان ، رشد نقدینگی و حجم پول را یکی از دلایل اصلی رشد شاخص بازار بورس و سوددهی مناسب این بازار در سال جاری دانست و تصریح کرد: حجم نقدینگی کشور در آذر ماه سال 97، هفده هزار میلیارد تومان بوده و در حال حاضر این میزان به بیش از دوهزار میلیارد تومان رسیده است.
وی افزود: پیش بینی می‌شود تا پایان سال، حجم نقدینگی کشور به بیش از 2300 میلیارد تومان افزایش یابد که بدون شک این رشد حجم نقدینگی و متعاقب آن رشد حجم پول؛ سبب تشدید تورم و هجوم نقدینگی‌های سرگردان به بازارهایی مانند بورس، مسکن، طلا و ارز خواهد شد. 
عباد، افزایش حجم پول را نگران کننده دانست و تصریح کرد: برخلاف شبه پول، پول به سودی معادل سود سپرده های بانکی راضی نبوده و عملا بحران‌زاست و به هر بازاری هجوم بیاورد، سبب ایجاد نوسانات غیرقابل کنترلی در آن می‌شود.
وی در ادامه به بررسی بازارهای رقیب بورس برای جذب نقدینگی و حجم پول پرداخت و تصریح کرد: هرچند در دهه‌های گذشته بازار مسکن جذاب‌ترین گزینه برای سرمایه‌گذاری بوده اما در حال حاضر به دلیل افت تقاضای موثر و کاهش قدرت خرید شهروندان، رونق گذشته را نخواهد داشت.
وی ثبات بازار ارز در ماه‌های گذشته را هم به دلیل افت تقاضای موثر ارز در جامعه دانست و افزود: تا پایان سال حرکت نرخ ارز در کانال 13 تا 15 هزار تومان منطقی به نظر می‌رسد.
عباد، کسری شدید بودجه دولت به دلیل محقق نشدن درآمدهای نفتی را سبب افزایش استقراض دولت از بانک مرکزی و در نتیجه رشد بیش از پیش پایه پولی دانست و گفت: بدون شک، پایه پولی و حجم نقدینگی می‌تواند سیکل معیوب رشد تورم را تشدید کند.
این فعال بازار سرمایه، بازار بورس را همچنان یکی از گزینه‌های قابل توجه سرمایه‌گذاری ارزیابی کرد و افزود: این بازار سال‌هاست پول محور است و حتی با حذف سایر عوامل نیز می‌توان پیش بینی رشد این بازار در آینده را داشت که با تجدید ارزیابی‌های بانک‌ها، خودروسازها و تک سهم‌ها، مجددا شاهد رونق بازار بورس خواهیم بود.