يکشنبه 29 دي 1398
En
logo
تاریخ : سه شنبه 28 آبان 1398
کد 27763

  تولید سامانه امن‌ساز شبکه توسط محققان اصفهانی

امن‌ساز زیرساخت شبکه (کیهان) به‌عنوان دروازه ورودی، برای کنترل دسترسی به سرورهای حیاتی سازمان به کار برده می‌شود


 
محققان یک شرکت دانش‌بنیان سامانه بومی برای امن‌سازی شبکه تولید کردند. این سامانه امنیت ساز شبکه سرویس‌های امنیتی مختلف از قبیل احراز اصالت چندعاملی کاربران، کنترل دسترسی، محرمانگی و صحت اطلاعات مبادله شده، تحلیل ترافیک و قابلیت دسترسی بالا را به‌صورت شفاف ارائه می‌کند.
معاون مالی، اداری یک شرکت دانش بنیان مستقر در شهرک علمی تحقیقاتی اصفهان گفت: این سامانه که مورد نیاز سرورهای سازمانی برای امنیت شبکه است، با نام سرور امن‌ساز زیرساخت شبکه (کیهان) به‌عنوان دروازه ورودی، برای کنترل دسترسی به سرورهای حیاتی سازمان به کار برده می‌شود.
به گزارش خبرگزاری ایسنا علیرضا تابان فر در گفت‌وگویی تصریح کرد: اگر کسی در هر نقطه‌ای داخل یا خارج از سازمان بخواهد به سرورها دسترسی یابد، احراز هویت شده و صحت فرد بررسی می‌شود. سپس با مجاز شناخته شدن فرد امکان ورود به سرور سازمان ایجاد می‌شود.
وی با اشاره به اهمیت کاربردی این محصول گفت: سامانه امن ساز شبکه کیهان تقریباً در اکثر نقاط کشور استفاده می‌شود و در سازمان‌های مختلفی مانند سازمان ثبت، بانک‌ها، ایرانسل، همراه اول و تمام دفاتر خدمات تلفن ثابت و همراه بهکار برده می‌شود، تا به مراکز در تهران و سایر شهرها اتصال یابند.
معاون مالی - اداری شرکت فناور پیام پرداز درباره نمونه‌های مشابه این محصول خاطرنشان کرد: این محصول مشابه خارجی دارد، اما امنیت داخل را نمی‌توان به خارج سپرد. بسیاری از سازمان‌ها برای تأمین امنیت ترجیح می دهند از نمونه‌های بومی استفاده کنند. در میان مشابهات داخلی، این محصول برای نخستین بار در کشور و با بالاترین کیفیت ارائه شده است.
تابان فر به معرفی محصول دیگر این شرکت دانش‌بنیان پرداخت و گفت: محصول "پایش امنیت" بحث مانیتورینگ و تحلیل ورود شبکه‌ای به‌کل سازمان را دنبال می‌کند؛ یعنی هر تراکنشی را که وارد سازمان می‌شود، پیمایش کرده و در صورت ایجاد حملاتی به سازمان اخطار می‌دهد. این محصول نیز در سطح وسیع در حال فروش و ورود به بازار است.
وی در ادامه با  معرفی "رایمون" به‌عنوان یکی دیگر از محصولات این شرکت دانش‌بنیان توضیح داد: برخی از سازمان‌ها خدمات پشتیبانی سرورهای خود را برای سرویس و نگهداری به یک شرکت غیر خود واگذار می‌کنند. برای اطلاع مدیران سازمان‌ها از فعالیت‌های شرکت‌های ناظر خدماتی، رایمون وارد کار شده و از تمام فعالیت‌های آن شرکت ثالث فیلمبرداری می‌کند تا ضمن نظارت بر نحوه کار، امنیت سازمانی نیز برقرار شود.
تابان فر اضافه کرد: بودجه‌های دولتی و سازمان‌ها کاهش‌یافته و ما نیز مانند تمام شرکت‌ها دچار برخی مشکلات شده‌ایم و حجم تولیدات به نسبت گذشته کمتر شده است؛ اما به لطف خدا با مشکل جدی روبه‌رو نیستیم. امیدوارم بتوانیم پا به عرصه صادرات گذاشته و تولیدات را روزبه‌روز افزایش دهیم.
وی سامانه حفاظت وکنترل اسناد سازمان (رایان) را دیگر محصول این شرکت معرفی کرد و گفت: حفاظت از مدارک و اسناد مهم سازمانی همواره یکی از نگرانی‌های مدیران سازمان‌ها بوده است. از طرفی، اسناد سازمان باید در اختیار کارکنان قرارگیرد تا آنها بتوانند فعالیت‌های روزانه خود را به انجام برسانند و از سویی دیگر، با دسترسی کارکنان به اسناد سازمان، امکان نشر بعضی از اطلاعات سازمان به صورت عمدی یا سهوی وجود دارد.
تابان‌فر افزود: سامانه رایان راهکاری است که برای مدیریت حقوق دیجیتالی (Digital Rights Management) ارائه شده تا ضمن عملکرد شفاف از دید کاربر و بدون نیاز به تغییر در فرایندهای سازمانی، سطح امنیت بالایی را برای اسناد و مدارک سازمان فراهم ‌آورد.
مدیر اداری مالی این شرکت دانش بنیان در مورد مزایای استفاده از سامانه رایان تصریح کرد: استفاده امن از اسناد داخل سازمان، عملکرد کاملا شفاف از دید کاربران، تامین کامل امنیت اسناد خارج شده از سازمان و امکان استفاده از الگوریتم‌های رمز اختصاصی از مزایای این سیستم است.
شرکت فناور پیام پرداز از شرکت‌های دانش بنیان مستقر در شهرک علمی تحقیقاتی اصفهان درزمینه امنیت اطلاعات و ارتباطات است.