شنبه 16 آذر 1398
En
logo
تاریخ : سه شنبه 14 آبان 1398
کد 27730

مدیرکل جهاد کشاورزی استان اصفهان:

جزییات بسته تشویقی جهاد کشاورزی اعلام شد

در حال حاضر 128 هزار هکتار از اراضی استان به روش‌های نوین آبیاری می‌شود


مدیرکل جهاد کشاورزی استان اصفهان گفت: بسته حمایتی جهاد کشاورزی استان اصفهان با هدف رونق تولید در 25 سرفصل در تعامل با فعالان بخش کشاورزی تدوین شده است.
به گزارش خبرگزاری فارس مهرداد مرادمند در نشست خبری رونمایی از بسته تشویقی اداره کل جهاد کشاورزی استان اصفهان در راستای رونق تولید اظهار کرد: بارش های اخیر استان اصفهان را موقتاً از خشکسالی ۱۰ ساله نجات داد و امیدواریم شرایط خوبی پیش‌رو داشته باشیم.
وی خاطرنشان کرد: اداره کل جهاد کشاورزی در تعامل با اتاق بازرگانی اصفهان بسته های تسهیلگران را برای اطلاع‌رسانی به بخش خصوصی ارائه کرد و این بسته تشویقی محصول جلسات متعدد شورای گفتگوی بخش خصوصی و دولت است.
مرادمند با بیان اینکه بسته حمایتی اداره کل جهاد کشاورزی استان اصفهان از فعالان اقتصادی در راستای تحقق شعار سال شامل 25 سرفصل است، عنوان کرد: در راستای حمایت از فعالیت‌های گلخانه‌ای و کم‌آب نسبت به تسهیل صدور مجوز گلخانه از طریق کاهش استعلام‌ها اقدام کردیم. بر همین اساس برای احداث گلخانه‌های با مساحت کمتر از یک هکتار نیازی به مجوز سازمان محیط زیست نیست و افراد با در دست داشتن پروانه‌های قبلی از شرکت آب منطقه‌ای استان اصفهان از استعلام این شرکت بی‌نیاز می‌شوند.
مدیرکل جهاد کشاورزی استان اصفهان خاطرنشان کرد: تسهیلات به تولیدکنندگان محصولات گلخانه‌ای طبق بند الف تبصره 18 با نرخ بهره 6 تا 9 درصد به صورت شناور و بدون محدودیت تأمین اعتبار می شود.
وی افزود: در راستای گسترش تولید محصولات کشاورزی با عملیات مطلوب کشاورزی (GAP) مطالعات جامعی انجام و به صورت دستورالعمل تدوین شد که به تولید تجاری نیز رسیده است.
ممنوعیت صدور مجوز پرورش بوقلمون برداشته شد
مدیرکل جهاد کشاورزی استان اصفهان یادآور شد: با توجه به مشکل کمبود آب در استان پرورش دام را به سمت دام سبک سوق دادیم تا به اقتصادی شدن تولید شیر و گوشت در استان کمک کنیم. از سوی دیگر، گسترش پرورش شترمرغ در مناطق شمالی و بیابانی استان را پیگیری می‌کنیم چرا که این دام به آب و فضای بسیار کمتری نسبت به گاو نیاز دارد.
وی اضافه کرد: ممنوعیت صدور مجوز پرورش بوقلمون برداشته شده اما همچنان ممنوعیت صدور مجوز پرورش مرغ تخم‌گذار و گوشتی پابرجاست چون در مرغ مازاد تولید در استان داریم و با صدور مجوز جدید تولیدکنندگان با مشکل مواجه می شوند.
مرادمند بیان کرد: تولید ماهی قزل آلا در شرق اصفهان با استفاده از آب شور در حال گسترش است تا جایی که میزان تولید آن در شرق اصفهان از تولید در فریدن و سمیرم پیشی گرفته است.
تخفیف 90 درصدی اجاره‌بهای اراضی ملی بخش کشاورزی
مدیرکل جهاد کشاورزی استان اصفهان ادامه داد: تسهیلاتی برای توسعه بخش خصوصی با کمک صندوق حمایت از کشاورزی فراهم شده و از سوی دیگر فراهم نمودن ابزارهای تولید و فرآوری محصولات با کیفیت در راستای صادرات محصولات دامی به کشور روسیه را پیگیری می‌کنیم و با توافقات انجام شده با کشورهای حوزه اوراسیا آینده روشنی برای آن متصور هستیم.
وی عنوان کرد: تخفیف 90 درصدی اجاره‌بهای اراضی ملی به بخش کشاورزی در صورت پایبندی به تعهدات و تخفیف80 درصدی برای بخش غیرکشاورزی با شرایط مشابه در قالب طرح تشویقی لحاظ خواهد شد.
مدیرکل جهاد کشاورزی استان اصفهان اضافه کرد: مجوز صدور سند تفکیکی برای طرح‌های با 30 درصد پیشرفت فیزیکی صادر خواهد شد به این معنا که اگر فردی در اراضی خودش طرحی را اجرایی کند، برای آن زمین مشاعی سند تفکیکی صادر می شود.
وی خاطرنشان کرد: از اوایل انقلاب زمین‌هایی را داریم که به گروه‌های مختلفی واگذار شده اما این گروه‌ها اجاره‌بهای زمین را پرداخت نکرده‌اند که اگر تا پایان سال جاری برای تسویه اصل بدهی مراجعه کنند، از پرداخت جریمه تأخیر معاف خواهند شد.
مرادمند گفت: از آن‌جا که روستاییان تمایلی به پرداخت 15 درصدی سهم خودیاری ندارند، می‌توانند از این پس سهم خود یاری را به صورت قبول پروژه مانند ساخت پل یا به اشتراک‌گذاری ادوات انجام دهند.
کاهش زمان استعلام‌ها به 15 روز
مدیرکل جهاد کشاورزی استان اصفهان در تبیین سایر مفاد طرح تشویقی جهاد کشاورزی عنوان کرد: اعطای تسهیلات سرمایه در گردش از محل منابع صندوق توسعه ملی با نرخ ترجیحی 14.5 درصد در راستای توسعه صادرات انجام می شود.
وی اضافه کرد: مطابق مطالبه استاندار از دستگاه‌های اجرایی مدت پاسخ به استعلام‌ها را به 15 روز کاهش دادیم و عدم پاسخ به استعلام در این مدت به معنای موافقت خواهد بود.
مدیرکل جهاد کشاورزی استان اصفهان یادآور شد: پورتال جهاد کشاورزی استان اصفهان برای دسترسی سریع فعالان بخش کشاورزی به اطلاعات تخصصی در این حوزه راه اندازی شده تا نیازی به حضور فیزیکی افراد در محل این سازمان نباشد. البته آموزش رایگان بنا به درخواست مردم در هر نقطه از استان ارائه خواهد شد.
وی افزود: اطلاعات جامع مالی و فنی ۴۱ طرح کشاورزی که بیشتر در حوزه های گلخانه‌ای و صنایع تبدیلی است، بر روی سایت معاونت سرمایه‌گذاری استانداری بارگذاری شده تا سرمایه‌گذاران راحت‌تر بتوانند نسبت به دریافت مجوزهای خودشان اقدام کنند.
بروزرسانی اطلاعات نیاز خالص آبی گیاهان
مرادمند اظهار کرد: برای اولین بار در کشور نیاز خالص آبی گیاهان را که پیش از این مربوط به سال 74 بود، به‌روزرسانی کردیم و به این ترتیب، با استفاده از اطلاعات هواشناسی و ویژگی‌های خاک هر منطقه پس از دریافت اطلاعات، آب قابل برنامه‌ریزی از شرکت آب منطقه‌ای استان اصفهان الگوی کشت را ارایه خواهیم کرد.
مدیرکل جهاد کشاورزی استان اصفهان با اشاره به انواع خرید تضمینی، حمایتی و توافقی محصولات کشاورزان گفت: در مواقع نیاز به بازار ورود کرده و مانع از هدر رفت تولیدات کشاورزان می‌شویم؛ برای مثال در سال جاری 7 هزار تن گوجه فرنگی را از کشاورزان خریداری و در قالب قراردادی به رب اسپتیک تبدیل کردیم.
وی با اشاره به صدور مجوز آرد و نان که بحث های زیادی را به دنبال داشت، عنوان کرد: این مجوز در زمانی صادر شده که سازمان صمت متولی صدور مجوز بوده است اما از زمانی که این مسوولیت به جهاد کشاورزی واگذار شد، تأیید مجوز را منوط به تایید وزارت جهاد کشاورزی کردیم.
تلاش برای حفظ برنج‌کاری لنجان
مدیرکل جهاد کشاورزی استان اصفهان در پاسخ به سوال خبرنگار فارس پیرامون عدم پذیرش الگوی کشت بیان کرد: کشاورزان لنجان مدعی هستند که از 500 سال پیش در این منطقه برنج‌کاری می‌شده و در طومار شیخ بهایی نیز دارای حقابه هستند، مخالفت جهاد کشاورزی با برنج کاری در مناطقی است که اخیرا اقدام به کشت این محصول کرده‌اند.
وی اضافه کرد: قریب به 2 هزار هکتار اراضی شهرستان لنجان هم‌سطح با رودخانه است و به این ترتیب هیچ کشت دیگری به جز برنج در آن‌ها ممکن نیست، بنابراین در تلاش هستیم تا با متقاعد کردن مسوولان برنج‌کاری را در اراضی هم سطح رودخانه حفظ کنیم.
مرادمند خاطرنشان کرد: روش‌های کشت جدیدی مانند کشت تیپ را در این منطقه به صورت آزمایشی اجرا کرده‌ایم و در تلاش برای معرفی آن‌ها به کشاورزان هستیم.
مدیرکل جهاد کشاورزی استان اصفهان با رد این ادعا که کشاورزان بر اساس تغییرات قیمت بازار نوع محصول کشت شده خودشان را تغییر می‌دهند، گفت: این ادعا که بیشتر برای محصولاتی مانند سیب‌زمینی مطرح می شود، از لحاظ علمی و فنی صحت ندارد و تنها سهم 5 تا 10 درصدی از تغییرات قیمت این محصولات در بازار را می‌توان متصور شد.
اجرای آبیاری نوین در 128 هزار هکتار از اراضی استان
وی ادامه داد: دلیل اصلی نوسان شدید قیمت این محصولات ناشی از فروش محصولات کشاورزان اصفهانی که در سایر استان‌ها کشت کرده اند در بازار اصفهان است؛ به عنوان مثال کشاورز اصفهانی در لرستان محصولی را کشت می‌کند و انتظار فروش آن در بازار استان اصفهان را دارد که به افت شدید قیمت منجر می‌شود.
مرادمند در تشریح اقدامات انجام شده در حوزه آبیاری‌های نوین بیان کرد: در حال حاضر 128 هزار هکتار از اراضی استان به روش‌های نوین آبیاری می‌شود.
مدیرکل جهاد کشاورزی استان اصفهان اضافه کرد: برنامه‌ریزی کرده‌ایم تا در سال جاری 15 هزار هکتار دیگر به این عدد اضافه کنیم که تاکنون 4 هزار هکتار آن محقق شده و 127 میلیارد تومان اعتبار برای این موضوع در نظر گرفته‌ایم.
وی در پایان خاطرنشان کرد: 7 هزار و 500 هکتار از اراضی استان تحت کشت گیاهان دارویی هستند و برنامه توسعه هزار و 580 هکتاری در این زمینه داریم.