جمعه 27 دي 1398
En
logo
تاریخ : شنبه 11 آبان 1398
کد 27720

دبیرنظام صنفی کشاورزی اصفهان:

15 الی 20  آبان بازگشایی زاینده رود برای کشت پاییزه

گردش مالی 2 هزار میلیارد تومانی برای کشاورزان،دامداران و مرغداران استان اصفهان در سال 98   
دبیر اجرایی نظام صنفی کشاورزی استان اصفهان  گفت: پیش بینی می‌شود آب در بازه زمانی 15 تا 20 آبان ماه برای کشت غله رهاسازی شود.
به گزارش خبرگزاری مهر اسفندیار امینی در گفتگویی  با اشاره به اینکه آبان‌ماه زمان مناسبی برای کشت غله است، تصریح کرد:پیش بینی می‌شود مجموع برداشت محصولات کشاورزی در سال زراعی گذشته، در شهرستان اصفهان اعم از غله، ذرت علوفه‌ای، ذرت دانه‌ای، چغندر قند، چغندر دامی، انواع صیفی‌جات، جالیز، شالیزار، ارزن و میوه‌جات بالغ بر 2 میلیون تن باشد و با تخمین بیش از 2 هزار میلیارد تومان درآمد برای کشاورزان، دامداران و مرغداران، آثار روانی و اجتماعی مثبتی در استان اصفهان به همراه خواهد داشت.
دبیر اجرایی نظام صنف کشاورزی استان اصفهان ادامه داد: هنوز سهم دقیق حقابه پرداختی کشاورزان در سال زراعی گذشته مشخص نشده و با برگزاری جلسه شورای هماهنگی زاینده رود میزان دقیق آن مشخص خواهد شد.
عدم اجرای مصوبات کشوری با اختیار تام استانی توسط دستگاه های اجرایی
وی در ادامه با اشاره به اهمیت آزادسازی و ساماندهی زاینده رود گفت: اختیار اجرای بیش از ۷۰ درصد از مصوبات شورای هماهنگی زاینده رود و شورای عالی آب در داخل استان اصفهان است؛ اما برای اجرای آن بین دستگاه‌های مربوطه همگرایی وجود ندارد.
امینی تصریح کرد: وظایف هر کدام از دستگاه‌های ذی ربط در مورد زاینده رود در طی مصوبات شورای عالی آب، شورای هماهنگی زاینده رود و امنیت ملی مشخص شده؛ اما متاسفانه وفاق و جدیتی در استان اصفهان برای اجرای این مصوبات وجود ندارد.
کم‌کاری‌ها در مورد زاینده رود در استان اصفهان ریشه دارد
وی با اشاره به اینکه کم کاری های دستگاه‌های اجرایی استان اصفهان در مورد زاینده رود به پایتخت مربوط نیست، تاکید کرد: اختیارات تام تشکیل صندوق پرداخت خسارات به کشاورزان، به بالاترین مقام اجرایی در استان اصفهان واگذار شد اما اقدامی انجام نشد.
دبیر اجرایی نظام صنف کشاورزی استان اصفهان با اشاره به نمونه‌ای دیگر برای اعلام کوتاهی سازمان های ذی ربط در مورد زاینده رود در استان اصفهان تصریح کرد: از سال ۱۳۹۶، طبق مصوبه کارگروه ملی، صنایع استان اصفهان باید به طور علی الحساب سالانه ۴۵۰ میلیارد تومان برای جبران خسارات کشاورزان پرداخت کنند و اختیار وصول آن به شخص استاندار واگذار شد و طبق دستور استاندار شرکت آب منطقه‌ای مسوول پیگیری این موضوع شد؛ اما تاکنون پس از گذشت سه سال هیچ گونه اقدامی انجام نشده است.
عدم تحقق 13 مصوبه ساماندهی زاینده رود در استان اصفهان
وی با اشاره به ۱۳ مصوبه‌ای که بر ساماندهی، نظارت بر برداشت‌های غیرمجاز و حذف اعیانی‌های مزاحم در حریم و بستر رودخانه زاینده‌رود نظارت دارد و در عقد با صنف کشاورزی تاکید شده است، گفت: اولویت اول در مصوبات صرف هزینه برای آزادسازی و ساماندهی زاینده رود است؛ اما با قرارداد صوری با صنف کشاورزی نمی‌توان اقدام موثری انجام داد.
نتایج ملموس ساماندهی ۵ درصدی زاینده رود
امینی با مقایسه دبی خروجی از سد زاینده رود در سال گذشته با مدت مشابه امسال گفت: در سال ۱۳۹۷ همین موقع دبی خروجی آب از سد زاینده رود در مسیر محدودی از بستر رودخانه جریان داشت؛ اما امسال این میزان آب می‌تواند آب پشت سد رودشتین را برای تغذیه محدود تالاب گاوخونی تامین کند که نتیجه 5 درصد از عملیات ساماندهی زاینده رود است.