جمعه 27 دي 1398
En
logo
تاریخ : شنبه 11 آبان 1398
کد 27716

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان

آزادسازی ۵۱۴ کیلومتر از حریم و بستر زاینده رود

تاکنون ساماندهی ۲۴۵ کیلومتر از بستر و حریم رودخانه های فصلی در استان اصفهان و ۷۰ کیلومتر از بستر و حریم زاینده رود انجام شده است
 
مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان گفت: مطالعات 1600 کیلومتر از بستر و حریم رودخانه‌های استان اصفهان توسط شرکت آب منطقه‌ای اصفهان انجام ‌و به سازمان های مختلف ابلاغ شد.
به گزارش پایگاه خبری مفتاح منصور شیشه فروش با اشاره به اینکه ساماندهی حریم و بستر رودخانه نقش مهمی در پیشگیری از وقوع سیلاب‌ها دارد، اظهار داشت: با برگزاری جلسات متعدد بر آزادسازی و ساماندهی حریم و بستر رودخانه‌های استان اصفهان در کنترل و پیشگیری از سیلاب تاکید شد.
وی با موظف دانستن استعلام از حریم و بستر رودخانه توسط دستگاه های ذی ربط تصریح کرد: تاکنون بالغ بر ۵۱۴ کیلومتر از اراضی بستر و حریم رودخانه زاینده رود توسط شرکت آب منطقه ای استان اصفهان آزاد سازی شده است که این آزادسازی در بستر و حریم رودخانه های دیگر استان اصفهان به ۳۹۵ هکتار می رسد.
شیشه فروش افزود: تیم های گشت و نظارت در پایش شبانه روزی به پاکسازی حریم و بستر رودخانه ها مشغول هستند.
وی با اشاره به لایروبی ۵۲۰ کیلومتر از مسیل رودخانه های استان اصفهان گفت: تاکنون ساماندهی ۲۴۵ کیلومتر از بستر و حریم رودخانه های فصلی در استان اصفهان و ۷۰ کیلومتر از بستر و حریم زاینده رود انجام شده است.  
از نصب تابلوهای هشدار سیل تا آموزش همگانی
وی ادامه داد: بر روی بیش از ۸۰ درصد مناطق سیل خیز مطالعات انجام شده و دستورات لازم به شهرداری ها و دهیاری ها در اطلاع رسانی و آموزش به شهروندان در نحوه برخورد با سیلاب ابلاغ شده است.
مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان با اشاره به طرح های منابع طبیعی در پیشگیری از سیلاب ابراز داشت: تاکنون ۱۴ پروژه در ۷۴ هزار هکتار از اراضی شهرستان های کاشان، آران و بیدگل، نایین، شهرضا و سمیرم با هدف پیشگیری و کنترل از سیلاب انجام شده است.
وی اضافه کرد: در سال گذشته، اداره کل منابع طبیعی استان اصفهان ۱۴ پروژه با اعتبار ۲۳ میلیارد تومان و با هدف پیشگیری و کنترل سیلاب، کنترل فرسایش خاک و تغذیه آب‌های زیرزمینی را به انجام رساند و امسال هم با اعتبار ۵۵ میلیارد تومان  ۲۸ پروژه پیشگیری از سیلاب در سطح استان اصفهان در دستور کار قرار دارد.
شیشه فروش با اشاره به اعلام بموقع سیستم‌های پایش وضعیت جوی توسط سازمان هواشناسی استان اصفهان گفت: ایستگاه‌های هواشناسی میزان بارندگی‌ها را ثبت می‌کند و پیش بینی وضعیت هوا به شهروندان اطلاع رسانی می‌شود؛ اداره کل جهاد کشاورزی هم با آموزش‌های لازم در کشت پاییزه کشاورزان را از مخاطرات سیلاب و سرمازدگی و صاعقه آگاه می‌کند.