شنبه 16 آذر 1398
En
logo
تاریخ : چهارشنبه 8 آبان 1398
کد 27710

سابقه ۸۰۰ ساله اصفهان در تولید زعفران

مطالعات تاریخی نشان می‌دهد که زعفران مرغوب اصفهان شهرت جهانی داشته است

مدیرکل میراث فرهنگی اصفهان با اشاره به سابقه ۸۰۰ ساله اصفهان در تولید زعفران گفت: مطالعات تاریخی نشان می‌دهد که زعفران مرغوب اصفهان شهرت جهانی داشته است.
به گزارش اصفهان شرق فریدون اللهیاری با اشاره به برگزاری جشنواره‌ها بر اساس تقویم گردشگری و در راستای توسعه گردشگری روستایی اظهار داشت: جشنواره طلای سرخ  در آبان هر سال برای ارتقای کمی و کیفی کشت زعفران، برندسازی و توسعه گردشگری روستایی در شهر دهق  برگزار می شود.
وی افزود: این جشنواره علاوه بر تجلیل از کشاورزان و آشنایی با آخرین دستاوردهای علمی در توسعه کشت و بازاریابی در بازارهای جهانی، توجه گردشگران را به خود معطوف کرده است.
سابقه ۸۰۰ ساله اصفهان در تولید زعفران
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان تصریح کرد: بیش از ۹۰ درصد زعفران دنیا، در ایران تولید می‌شود و استان اصفهان سهم 5 درصدی از تولید زعفران را در کشور به خود اختصاص داده است.
وی ادامه داد: مطالعات تاریخی نشان می‌دهد که خاک حاصلخیز این منطقه برای کشت زعفران مناسب بوده و زعفران مرغوب اصفهان شهرت جهانی داشته است.
اللهیاری با اشاره به اهمیت روستای دماب در تولید زعفران تاکید کرد: روستای دماب می تواند قطب تولید زعفران در استان اصفهان شود و با معرفی بیشتر این روستا، گردشگری روستایی توسعه یابد.
رتبه چهارم اصفهان در تولید زعفران
وی با اشاره به کشت محصول زعفران در نزدیک به ۱۸۰ هکتار از اراضی شهرستان نجف آباد و اشتغال بیش از ۲۵۰ بهره بردار از کشت زعفران گفت: در سه سال اخیر بالاترین حجم برداشت محصول نسبت به میانگین کشوری در روستای دماب انجام شده و استان اصفهان با نزدیک به ۸۰۰ هکتار سطح زیر کشت زعفران رتبه چهارم را به خود اختصاص داده است.
دو وجه جشنواره طلای سرخ دماب
اللهیاری با اشاره به دوجنبه از جشنواره طلای سرخ روستای دماب ابراز داشت: برگزاری جشنواره طلای سرخ، علاوه بر اشتغالزایی روستایی و تجاری سازی زعفران، با ایجاد تاسیسات گردشگری و بومگردی ها و حفاظت از بافت تاریخی موجبات توسعه گردشگری روستایی را فراهم می‌کند.
وی با اشاره به برندسازی جشنواره گل و گلاب کاشان اظهار داشت: با توجه به برگزاری سه سال متوالی جشنواره طلای سرخ دماب در تاریخ هشتم آبان ماه می‌توانیم همچون جشنواره شناخته شده گل و گلاب کاشان، این روز را در تقویم گردشگری تثبیت کنیم تا گردشگران بسیاری برای تماشای چیدن گل‌های زعفران راهی این روستا شوند.