جمعه 27 دي 1398
En
logo
تاریخ : شنبه 4 آبان 1398
کد 27698

رییس صنف کشاورزان شرق اصفهان:

رهاسازی آب کشت پاییزه از 15 آبان

کشاورزان می‌توانند از 20 آبان دریچه‌های آب مزارع را باز کنند و جریان آب تا 25 روز ادامه دارد
 
رییس صنف کشاورزان شرق اصفهان گفت: درخواست کرده‌ایم تا افزایش خروجی در 15 آبان انجام شود تا کشاورزان بتوانند از 20 آبان دریچه‌های آب مزارع را باز کنند.
به گزارش خبرگزاری فارس حسن محسنی در گفتگویی اظهار کرد: آبی که در حال حاضر در زاینده‌رود جریان دارد، حقابه محیط‌ زیست است که به تالاب گاوخونی می‌ریزد و حداکثر از 20 آبان با افزایش دبی خروجی سد، این آب به کشت پاییزه اختصاص می‌یابد.
رییس صنف کشاورزان شرق اصفهان با بیان اینکه تخصیص این آب قطعی و بر اساس مصوبه قبلی است، تصریح کرد: قرار بود در زمان بازگشایی سد برای کشت پاییزه غله حداقل 450 میلیون مترمکعب آب پشت سد ذخیره شده باشد که این میزان تا زمان بازگشایی تحقق می‌یابد و باید در جلسات آینده حجم آب را به‌گونه‌ای تنظیم کنیم که آب برای تابستان سال آینده باقی بماند.
وی خاطرنشان کرد: با افزایش خروجی در 15 آبان، کشاورزان میتوانند از 20 آبان دریچه‌های آب مزارع را باز کنند و این جریان آب احتمالاً تا 25 روز ادامه دارد. البته تصمیم‌گیری در این رابطه بر عهده کمیته مربوطه است.
محسنی افزود: درصورتی‌که بارش باران مناسب باشد، مرحله دوم آبیاری از نیمه دوم اسفند به بعد و در غیر این صورت اواخر بهمن‌ماه خواهد بود. البته بازدهی محصول نیز کاهش خواهد یافت اما در صورت برداشت تا 15 تیر سال آینده انجام می‌شود.
خسارت نکشت زمین ده‌ها هکتاری فقط 3 میلیون تومان
رییس صنف کشاورزان شرق اصفهان بیان کرد: هماهنگی میان مسوولان اجرایی استان و کشاورزان در سطح بسیار خوبی قرار دارد و در نتیجه آن کشت بهاره و تابستانه باوجود کم بودن آب تخصیص‌یافته به‌خوبی انجام شد.
وی یادآور شد: خسارت نکشت کشاورزان در سال‌های گذشته قابل‌مقایسه با مبالغی که از سوی دولت پرداخت شده نیست و در مجموع 42 میلیارد تومان به کشاورزان شهرستان اصفهان پرداخت شد که سهم کشاورزان بین 1 تا 3 میلیون تومان بوده است. به عبارت دیگر به کشاورزی که چند ده هکتار زمین داشته تنها 3 میلیون تومان خسارت پرداخت شده است.