پنجشنبه 25 مهر 1398
En
logo
تاریخ : چهارشنبه 17 مهر 1398
کد 27663

معاون شهردار اصفهان خبر داد:

تدوین7 هدف برای رسیدن به اصفهان ۱۴۰۰

بیشترین جمعیت شهر اصفهان در منطقه 8 با ۲۴۱ هزار نفر سکونت دارند

 
معاون برنامه‌ریزی و توسعه سرمایه انسانی شهردار اصفهان گفت: از ابتدای سال جاری هفت هدف برای عملیاتی کردن برنامه اصفهان ۱۴۰۰ طراحی و بودجه‌ای بر این اساس تنظیم شده است.
به گزارش ایسنا، علیرضا صادقیان در نشست خبری با اصحاب رسانه در اصفهان اظهار کرد: معاونت برنامه ریزی و توسعه سرمایه انسانی سیستم جوان و مغز متفکر شهرداری است که وظیفه تدوین و طراحی فرایندها برای رسیدن به اهداف شهرداری را برعهده دارد.
وی با اشاره به تشکیل کمیته آینده پژوهی در شهرداری اصفهان گفت: مطالعه آینده انرژی‌های فصلی، فرونشست زمین و زیست پذیری و رقابت پذیری شهر جزو پژوهش‌هایی است که درحال انجام است.
معاون برنامه ریزی و توسعه سرمایه انسانی شهردار اصفهان چند هدف مهم شهرداری اصفهان را اعلام کرد و گفت: کاهش آلایندگی‌ها نخستین اولویت شهرداری است که باید تا سال ۱۴۰۵ اقداماتی اساسی برای آن انجام شود.
وی هدف دوم شهرداری اصفهان را بهینه‌سازی عبور و مرور شهری اعلام کرد و افزود: وسایل نقلیه عمومی از جمله اتوبوس و مترو و حتی خودروها، دوچرخه‌ها و موتورسیکلت‌ها باید بهینه شوند.
صادقیان افزود: سومین هدف، بهره‌برداری بهینه از سرمایه‌ها از دیگر اهداف شهرداری و چهارمین هدف تاب آور کردن شهر با تأکید بر افزایش ایمنی در محیط‌های شهری است.
 معاون برنامه‌ریزی و توسعه سرمایه انسانی شهردار اصفهان از امضای قرارداد پژوهشی با سازمان پدافند غیرعامل کشور خبر داد و گفت: این پژوهش از ابتدای امسال آغاز شده و باید از نتایج آن برای ایمن ‌تر شدن شهر استفاده کرد.
صادقیان تصریح کرد: پنجمین مورد بازآفرینی بافت ناکارآمد و تاریخی شهر اصفهان است که در اطراف حرم حضرت زینب(س) پروژه‌ای عظیم در راستای بازآفرینی بافت‌های فرسوده آغاز شده است.
وی تاکید کرد: سرزندگی فضاهای شهری از جمله زیباسازی، نورپردازی‌ها، المان‌ها، فضای سبز، برگزاری مراسم‌های شاد و مفرح برای مردم و ایجاد شادی و سرزندگی در بخش‌های مختلف شهر از دیگر برنامه های شهرداری است. 
صادقیان با بیان اینکه جمعیت شهر رو به سالمندی است، گفت: پیش بینی‌ها نشان می‌دهد که تا سال ۱۴۳۰ رشد جمعیت کمتر از یک درصد خواهد رسید. متوسط تعداد اعضای هر خانواده ساکن در شهر اصفهان 2/3 است که بیشترین جمعیت شهر اصفهان در منطقه 8 با ۲۴۱ هزار نفر و کمترین جمعیت در منطقه ۱۱ با حدود ۵۸ هزار نفر جمعیت است.
معاون برنامه‌ریزی و توسعه سرمایه انسانی شهردار اصفهان گفت: میزان باسوادی در کلانشهر اصفهان حدود ۹۳ درصد و میانگین سن شهروندان اصفهانی ۳۳ سال است که ۵۱ درصد جمعیت را آقایان و ۴۹ درصد را بانوان تشکیل می‌دهند.
صادقیان گفت: در شهر اصفهان کمترین میزان سفر با مترو است و ۵۰ درصد مردم شهر اصفهان از خودروهای شخصی استفاده می‌کنند. روزانه بیش از ۸۵ هزار نفر در اصفهان سفرهای درون شهری خود را با مترو انجام می‌دهند.
وی درخصوص بودجه سال جاری شهرداری اصفهان گفت: بودجه مصوب سال ۹۸ چهار هزار و 100 میلیارد تومان است که ۳۰ درصد در بخش جاری و ۷۰ درصد در بخش عمرانی هزینه خواهد شد. تا امروز بیش از ۵۴ درصد بودجه ۹۸ محقق شده و تا پایان سال تمام آن محقق می شود.
معاون برنامه ریزی و توسعه سرمایه انسانی شهردار اصفهان با بیان اینکه اصفهان در سال جاری بیشترین درصد افزایش بودجه را داشته است، افزود: این رقم حدود ۳۷ درصد افزایش نسبت به سال قبل در بین کلانشهرهای کشور داشته است.
صادقیان گفت: ۴۰ درصد از GDP استان متعلق به شهر اصفهان است که در استان امسال 100هزار میلیارد تومان و شهر اصفهان ۴۰ هزار میلیارد تومان است.
وی درخصوص سرانه فضای سبز شهر اصفهان گفت: سرانه هر شهروند اصفهانی ۲۸ مترمربع است که درحال حاضر ۷۰درصد فضای سبز شهر در اختیار شهرداری و ۳۰درصد متعلق به بخش خصوصی و نهادها و دستگاه‌های دیگر است.
صادقیان با بیان اینکه براساس آخرین آمار اعلام شده در کشور، اصفهان نسبت به سایر کلانشهرهای کشور یکی از شهرهای هوشمند به شمار می‌رود، گفت: سامانه های AFC و AVL در شرکت واحد اتوبوسرانی از این نمونه‌هاست، با این حال برای هوشمند شدن با دنیا فاصله زیادی داریم.
معاون برنامه‌ریزی و توسعه سرمایه انسانی شهرداری اصفهان درخصوص حمایت از پایان نامه‌ها گفت: شهرداری اصفهان از پایان نامه‌های کارشناسی ارشد 5/2 میلیون تومان و از پایان نامه های دکتری به میزان 5 میلیون تومان حمایت می‌کند و در  همین راستا از مهرماه سال گذشته تا شهریور ماه سال جاری ۲۹ پایان نامه تحویل گرفته شده و از ۲۱ پایان نامه حمایت معنوی شده است.