پنجشنبه 25 مهر 1398
En
logo
تاریخ : سه شنبه 16 مهر 1398
کد 27658

سامانه سککوک بستری برای توسعه کسب‌وکار

این سامانه اکوسیستم کسب‌وکار را تسهیل و چرخه تامین مالی تولیدکنندگان را فراهم می‌کند

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری اصفهان گفت: سامانه سککوک (SAKKOK) یکی از روش‌های جدید و بستری برای کسب‌وکار است که توسط بانک ملی طراحی‌شده و منتظر اخذ مجوز نهایی از بانک مرکزی برای شروع کار است.
به گزارش ایرنا حسن قاضی عسگر  با بیان اینکه در این سامانه، مشتریان بانک‌ها اعتبارسنجی و بر اساس اعتبار به آنها ضمانت برای خریدوفروش داده می‌شود، تصریح کرد: با راه‌اندازی سامانه سککوک که تاکنون مراحل آزمایشی خود را گذرانده، هزینه‌های تامین مالی مشتریان بانک‌های دولتی کاهش می‌یابد و نقل‌وانتقال پول، راحت‌تر انجام می‌شود.
وی با اشاره به اینکه در آینده نزدیک سامانه‌ای برای توزیع کالاهای تنظیم بازار در اصفهان رونمایی می‌شود، افزود: این سامانه می‌تواند بسیاری از مشکلات مربوط به کالاهای اساسی را برطرف کند.
قاضی عسگر با تاکید بر اینکه باید کالاهایی را که در استان تولید می‌شود احصا کرد، گفت: از طرف دیگر باید کالاهای موردنیاز هم شناسایی شود تا بتوان صادرات را مطابق با نیاز تولیدکنندگان انجام داد.
معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری اصفهان افزود: می‌توان با معرفی اقلام صادراتی استان در این‌گونه سامانه‌ها، این امکان را برای علاقه‌مندان به صادرات ایجاد کرد تا با یافتن کالاهای موردنظر خود در بخش‌های مختلف مانند صنایع‌دستی، از تسهیلات ایجادشده برای آن استفاده کنند.
محمد نور آزادی رییس اداره امور شعب بانک ملی در استان اصفهان در این جلسه با معرفی سامانه کشوری کسب‌وکار (سککوک) گفت: این سامانه، زیست‌بوم (اکوسیستم) کسب‌وکار را در کشور تسهیل و چرخه تامین مالی تولیدکنندگان را فراهم می‌کند.
وی بابیان اینکه استفاده از این سامانه هزینه‌های تولید را ۲۰ تا ۴۰ درصد کاهش می‌دهد، افزود: در این روش با شناسایی زنجیره اصلی تولید یک کالا یا خدمت، مصرف‌کننده نهایی با حذف واسطه‌ها به اقلام موردنظر خود با هزینه کمتر دست می‌یابد و قدرت خرید خانوارها افزایش می‌یابد.
وی با بیان اینکه این سامانه به ارائه خدمات معاملات کسب‌وکار و اعطای اعتبار به مشتریان می‌پردازد، اظهار داشت: ازجمله اعضای زنجیره‌های تولید در این سامانه می‌توان به سازمان صنایع کوچک، اتاق اصناف و بازرگانی، دولت، شرکت‌های دانش‌بنیان و نوپا، اقتصاد عمومی و حوزه مالی مانند بانک‌ها و بیمه اشاره کرد.
سککوک (sakkook.ir) سامانه‌ای کشوری است که برای کسب‌وکار و تسهیل معاملات اعتباری در داخل و خارج کشور راه‌اندازی شده و می‌تواند برای تأمین مواد اولیه و اعتباربخشی به مصرف‌کنندگان برای خریدوفروش محصولات به‌صورت اعتباری استفاده شود.
گفتنی است اصفهان با بیش از 5 میلیون نفر جمعیت، ۹ هزار واحد تولیدی کوچک و بزرگ با سرمایه ۲۲۱ هزار میلیارد ریال و اشتغال ۲۶۳ هزار نفر، حدود ۸۴۰ معدن در حال بهره‌برداری با سرمایه‌گذاری بیش از ۱۰ هزار میلیارد ریال و حدود ۱۸۰ هزار واحد صنفی، صنعتی‌ترین استان کشور به شمار می‌رود.