پنجشنبه 25 مهر 1398
En
logo
تاریخ : سه شنبه 16 مهر 1398
کد 27657

نماینده صندوق جمعیت سازمان ملل متحد:

اصفهان؛ شهر پایلوت دوستدار سالمند شد

شهرهای دوستدار سالمند باید ساختارها و خدمات خود را با نیازهای افراد مسن‌تر تطابق دهند


به گزارش ایرنا تفاهم‌نامه طراحی و ایجاد شهر دوستدار سالمند بین شهرداری اصفهان و شورای ملی سالمندان کشور(بهزیستی) با همکاری نماینده صندوق جمعیت سازمان ملل متحد در در عمارت باغ زرشک اصفهان امضا شد.
طبق تعریف سازمان جهانی بهداشت، از شاخص‌های شهر دوستدار سالمند تطابق ساختارها، خدمات، محیط زیست، حمل و نقل، مسکن، مشارکت اجتماعی، احترام، مشارکت مدنی و اشتغال، ارتباطات، حمایت اجتماعی و خدمات بهداشتی با نیازهای افراد مسن‌تر است.
نماینده صندوق جمعیت سازمان ملل متحد در ایران در این آیین گفت: مسوولان اصفهان علاقه زیادی به تبدیل این شهر به محیط دوستدار سالمند دارند و مذاکره ها و همکاری های ما با آنها در این زمینه از سال های گذشته آغاز شده است.
لیلا سیجی جودان با بیان اینکه شهر دوستدار سالمند با همکاری نهادهایی مانند استانداری، شهرداری، بهزیستی، شورای سالمندی کشور و دانشگاه ها محقق می‌شود، اظهار داشت: اگر اصفهان به عنوان شهر دوستدار سالمند معروف شود، به طور قطع درهای آن بر روی همه سالمندان جهان باز می‌شود.
وی با تاکید بر اینکه مسوولان اصفهان تصمیم هوشمندانه‌ای برای طراحی شهر دوستدار سالمند گرفته‌اند، افزود: شهر دوستدار سالمند فقط برای این قشر از جامعه نیست بلکه باید برای همه گروه های سنی مناسب باشد تا زندگی سالمی داشته باشند.
جودان با اشاره به اینکه برنامه توسعه سازمان ملل متحد، ایجاد شهرهای مناسب برای همه گروه‌های سنی است تا هیچ فردی از هر قشری از این طرح محروم نماند، تصریح کرد: ما به عنوان صندوق جمعیت سازمان ملل متحد می‌خواهیم مطمئن شویم که همه شهرهای دنیا دوستدار انسان هستند.
وی به سرعت رشد جمعیت سالمندی در دنیا اشاره کرد و افزود: این سرعت در قاره آسیا و در بین زنان آنها بیشتر از سایر مناطق است و در زمان حاضر حدود ۱۰ درصد از جمعیت استان اصفهان سالمند هستند که تا سال ۲۰۵۰ میلادی این سهم به ۳۰ درصد می‌رسد.
نماینده صندوق جمعیت سازمان ملل متحد خاطرنشان کرد: مطالعات نشان میدهد که اگر کودکان در کنار سالمندان زندگی کنند، در آینده به دستاوردهای بیشتری می‌رسند و شهرهای دوستدار سالمند میتوانند چنین فرصتی را ایجاد کنند.
جودان با تاکید بر اینکه تحقق این هدف نیاز به طراحی و برنامه ریزی دارد، گفت: صندوق جمعیت سازمان ملل متحد از برنامه های ایران و اصفهان در این زمینه به ویژه در بخشهای فنی حمایت و فعالیت های آنها را ارزیابی میکند.
گفتنی است کلانشهر اصفهان در سال گذشته به پیشنهاد صندوق جمعیت سازمان ملل متحد به عنوان شهر پایلوت (آزمایشی) دوستدار سالمند در کشور ایران انتخاب و امروز تفاهم نامه مربوطه برای اجرایی شدن آن امضا شد.
اصفهان حدود ۲ میلیون نفر جمعیت دارد که سالمندان حدود ۱۱ درصد آن را تشکیل می‌دهند.