پنجشنبه 25 مهر 1398
En
logo
تاریخ : دوشنبه 15 مهر 1398
کد 27653

به همت محققان پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی :

پرورش خانگی گیاهان زینتی با هزینه اندک

ایجاد یک شبکه هدفمند از تولیدکنندگان خانگی،عرضه و فروش محصولات تولید شده را در بازار تسهیل می کند.

با کوشش محققان پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی در قالب یک شرکت دانش‌بنیان  زمینه آموزش و اشتغال دانش‌آموختگان علاقهمند به راه‌اندازی واحدهای کم هزینه پرورش گل و گیاهان زینتی فراهم شد.
به گزارش ایسنا مرتضی ابراهیمی عضو هیات علمی پژوهشکده متابولیت‌های ثانویه پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی با اعلام این مطلب خاطرنشان کرد: شرکت دانش‌بنیان مستقر در پژوهشکده متابولیت‌های ثانویه اصفهان به منظور تقویت مهارت‌های حرفه‌ای دانش‌آموختگان و ایجاد اشتغال، اقدام به برگزاری دوره‌های آموزشی رایگان پرورش گیاهان زینتی کرده است.
وی افزود: تاکنون ۲۵ نفر از دانش‌آموختگان کشاورزی با هماهنگی سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی استان اصفهان در این دوره‌ها شرکت کرده‌اند.
وی تصریح کرد: در تلاشیم با ایجاد انگیزه در مهارت آموزان و تامین نشاء کشت بافتی و دیگر نهاده‌های مورد نیاز زمینه ایجاد واحدهای ارزان قیمت و کم هزینه تولید گیاه و گیاهان زینتی را فراهم کنیم.
ابراهیمی تصریح کرد: از آنجا که راه‌اندازی کسب و کار در حوزه پرورش گیاهان زینتی خصوصا در شهرهایی مثل اصفهان که گلخانه‌های پلاستیکی جواب نمی‌دهد، مستلزم هزینه‌های بسیار سنگینی است که از عهده بیشتر دانش‌آموختگان و علاقه‌مندان بر نمی‌آید، رویکرد ما در دوره‌ها بدین صورت است که با آموزش روش‌های کم هزینه مثل پرورش گل در قفسه و تامین نشاء و ارایه مشاوره‌های لازم  امکان اشتغال علاقه‌مندان در واحدهای کوچک و خانگی پرورش گل را فراهم کنیم.
عضو هیات علمی پژوهشکده ادامه داد: در این راستا هفت نفر از مهارت آموزان که فضای محدودی در محل‌هایی مثل زیرزمین منزل در اختیار داشتند، با قفسه‌بندی یا در کف زمین اقدام به پرورش گل و گیاهان زینتی در قالب مشاغل خانگی کرده‌اند که آمادگی داریم در زمینه جلب مشتری و فروش محصولات هم به آنها کمک کنیم.

وی اظهار کرد: این مجموعه دانش‌بنیان در نظر دارد به کمک سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی استان اصفهان با ایجاد یک شبکه هدفمند از این تولیدکنندگان خانگی، عرضه و فروش محصولات تولید شده را در بازار تسهیل کند.