يکشنبه 29 دي 1398
En
logo
تاریخ : شنبه 11 شهريور 1396
کد 12286

رييس كميسيون كشاورزي اتاق بازرگاني اصفهان تاكيد كرد؛

کارگروه ملی نجات زاینده‌رود از سراب تا پایاب تشکیل می‌شود

حميد رضا قلمكاري رييس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی اصفهان از موافقت و حمایت کلانتری رئیس سازمان محیط زیست کشور برای ایجاد کارگروه ملی نجات زاینده‌رود از سراب تا پایاب خبر داد.
به گزارش بازنيوز، با افزایش تبعات اجتماعی ،اقتصادی و مهمتر از آن زیست محیطی خشک شدن زاینده رود و تالاب گاوخونی بلاخره امروز تمام مسئولین استان اصفهان، احیای این رودخانه را به عنوان دغدغه و اولویت کاری خود مطرح می کنند اما با این حال همگی راه جدایی را برای نجات این شاهرگ حیاتی انتخاب کرده‌اند تا نداشتن یک نگاه و ادبیات مشترک سبب شود نجات تنها حوضه ی آبریز فلات مرکزی کشور که زندگی بیش از پنج میلیون ایرانی به آن وابسته است به تعویق بیفتد.
امروزعلاوه براستان های اصفهان و چهارمحال بختیاری استان یزد نیز بر سر سفره ی زاینده رود نشسته و استان خوزستان نیز به خاطر مطرح شدن بحث انتقال بین حوضه ای در این مساله سهیم است و همین مساله باعث شده زاینده رود ، تا حدودی تبعات امنیتی را نیز شاهد باشد.
از طرف دیگر نگاه به اقدامات دولت در قالب مصوبات شورای عالی آب و شورای هماهنگی حوضه ی آبریز زاینده رود نیز نشان می دهد این نهاد ها در عمل نتوانسته اند زاینده رود را در مسیر احیا قرار دهند تا بیم آن به وجود آید که در آینده ای نه چندان دور مشکلات اقتصادی، آسیب های اجتماعی و انواع بیماری های سرطانی مردم این خطه از کشور را تهدید کند.
بر این اساس می توان گفت سریع ترین و بهترین راه برای نجات زاینده رود تبدیل نگاه منطقه ای به نگاه ملی ، توجه به منافع تمام ذینفعان به جای توجه به منطقه و یا بخشی خاص و الزام به رعایت تصمیماتی است که بر این اساس گرفته می شود حال آنکه نهاد های تصمیم گیرنده تاکنون کمتر به این سمت حرکت کرده اند.
با بررسی فعالیت مسئولین کشوری و استانی و همچنین تشکل های زیست محیطی مشخص می شود که هنوز چنین دیدگاهی در بین تمام ذینفعان به وجود نیامده است و بیشتر افراد زاینده رود را شبیه به یک گوشت قربانی می دانند و تلاش می کنند تا سهم بیشتری را ازآن خود کنند.
اما شاید تنها نهادی که با الگوگیری از دریاچه ی ارومیه مصرانه به دنبال ملی کردن مساله ی زاینده رود می باشد کمیسیون کشاورزی ،آب و محیط اتاق بازرگانی اصفهان است که در طول دوسال گذشته تلاش آن برای شفاف سازی ، هم افزایی و حل معضلات این حوضه ی آبریز در سطح ملی بسیار مشهود بوده و توانسته است در این مسیر گام های بلندی را بردارد.
حمیدرضا قلمکاری درهفدهمین نشست کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی استان اصفهان اظهار داشت: زمانی که برای اولین بار در اسفندماه سال ٩٤ پیشنهاد تشکیل کارگروه ملی «نجات زاینده رود از سرآب تا پایاب» در کمیسیون کشاورزی، آب و محیط زیست اتاق اصفهان مطرح شد بسیاری این کارگروه را یک رویا می‌دانستند.
وی افزود: امروز چهره‌های شاخص استانی و کشوری معتقدند مصوبات این کمیسیون در مصوبات شورای عالی آب و شورای هماهنگی حوضه ی آبریز زاینده رود تاثیر داشته است.
رئیس کمیسیون کشاورزی، آب و محیط زیست اتاق بازرگانی اصفهان با اشاره به روند پیگیری برای تشکیل کارگروه ملی «نجات زاینده رود از سراب تا پایاب» بیان داشت: پس از ارائه این پیشنهاد در راستای هم‌افزایی، جلسات متعددی را با معاون عمرانی استاندار، دبیر اجرایی ستاد دریاچه ارومیه، آیت الله مظاهری و غیره برگزار کردیم و در اردیبهشت سال ٩٥ همایش «نجات زاینده رود از سرآب تا پایاب» را در اتاق اصفهان برگزار کردیم.
وی دعوت از رئیس سابق کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی را از جمله پیگیری‌های این کمیسیون دانست و ابراز داشت: پس از بازدید وی از تالاب گاوخونی و اراضی کشاورزی رها شده در شرق اصفهان و همچنین مشاهده گزارشات این کارگروه، ایشان در نامه‌ای از معاون اول رئیس جمهور درخواست کردند تا اقدامات لازم جهت ایجاد چنین ستادی را فراهم سازند.
قلمکاری اضافه کرد: پس از پیگیری‌های کمیسیون کشاورزی، آب و محیط زیست اتاق بازرگانی اصفهان نیز در نهایت جهانگیری در حکمی دستور ایجاد «ستاد نجات زاینده رود از سرآب تا پایاب» را به وزارت نیرو ابلاغ کرد.
رئیس کمیسیون کشاورزی، آب و محیط زیست اتاق بازرگانی اصفهان با بیان اینکه خانه کشاورز اصفهان نیز در این مسیر همکاری شایان تقدیری را داشته است گفت: این کمیسیون در ادامه پیگیری‌های خود در نامه‌ای به صورت مستقیم پیشنهاد تشکیل «کارگروه ملی نجات زاینده رود از سراب تا پایاب» را به ریاست جمهور ارائه کرد که در نتیجه آن بر اساس دستور رئیس جمهور، اسحاق جهانگیری در نامه‌ای از وزیر کشور، وزیر جهاد کشاورزی و وزیر نیرو خواست تا برای احیای دائمی زاینده رود اقدام کنند.
وی کمیسیون کشاورزی، آب و محیط زیست اتاق اصفهان با اشاره به اینکه پیوند اساتید برجسته دانشگاهی از نقاط قوت این کمیسیون است، اضافه کرد: برای تشکیل «ستاد ملی نجات زاینده رود از سرآب تا پایاب» علاوه بر استفاده از نظرات اساتید برجسته حاضر در کشور از اساتید بین المللی مانند دکتر کاوه مدنی استاد امپریال کالج لندن نیز بهره برده‌ایم.
قلمکاری همچنین در این نشست از موافقت و حمایت دکتر کلانتری رئیس سازمان محیط زیست کشور برای ایجاد این ستاد خبر داد و اظهار داشت: ‌آنچه تاکنون در این خصوص انجام گرفته است مرهون تلاش‌ها و فعالیت‌های تک تک اعضای این کمیسیون و کمیته‌های هفتگانه آن است.