يکشنبه 29 دي 1398
En
logo
تاریخ : يکشنبه 22 مرداد 1396
کد 11879

دبیر کل خانه صنعت، معدن و تجارت ایران :

20 درصد از واحدهای صنعتی در شهرک های صنعتی فعال نیستند

سیدمحمدرضا مرتضوی دبیر کل خانه صنعت، معدن و تجارت ایران در برنامه گفتگو ویژه خبری شبکه دو سیما با اشاره به اینکه با حضور نمایندگان خانه های صنعت، معدن و تجارت و همچنین اتاق های بازرگانی، صنایع ، معادن و کشاورزی سراسر کشور در جلسات هیات مدیره صنایع کوچک، تحولات چشمگیر و مثبتی در شهرک های صنعتی اتفاق افتاده است ،گفت: همه ارکان و بخش های مختلف دولت باید به قول هایی که به واحدهای تولیدی می دهند در حوزه فعالیت در شهرک های صنعتی عمل کنند.
رییس خانه صنعت، معدن و تجارت تهران با اشاره به اینکه بانک ها سال گذشته به تمهیدات اندیشیده شده دولت عمل نکردند، افزود: در استان تهران از 1200 واحدی که برای استفاده از تسهیلات به بانک ها معرفی کردیم فقط حدود 400 واحد موفق به دریافت تسهیلات شده اند.
مرتضوی اضافه کرد: در حوزه رونق تولید هنوز نتوانستیم مشکلمان را با بازار حل کنیم.
وی با اشاره به اینکه 20 درصد از واحدهای صنعتی در شهرک های صنعتی فعال نیستند، گفت: اگر این تعداد را با 36 درصد واحدی که زیر 50 درصد کار می کنند جمع کنیم به این نتیجه می رسیم که حدود 40 درصد از ظرفیت موجود در شهرک های صنعتی مان بدون استفاده است.
مرتضوی افزود: بخشی از این مشکل در حوزه مسائل کلان اقتصاد کشور است.
محمدرضا مرتضوی دبیر کل خانه صنعت، معدن و تجارت ایران با اشاره به اینکه در تهران در تامین برق تعدادی از شهرک های صنعتی مشکل اساسی داریم، گفت: در برخی از این شهرک ها به اندازه کافی پست برق وجود ندارد و در برخی از آن ها مقدار آب دهی چاه های آب کمتر از مصرف مورد نیاز است.
وی با بیان اینکه برای بهبود سطح اشتغال باید شهرک های صنعتی را تقویت کنیم، افزود: برای این منظور همه دستگاه ها باید بسیج شوند و ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی استان ها باید پای کار باشند و برای حل مشکلات کمک کنند.
مرتضوی گفت: از سال 1388 به بعد در بودجه های عمرانی فاجعه رخ داده است و اکنون بودجه های عمرانی در مقایسه با بودجه های جاری حتی 14 تا 15 درصد نیست.
وی ادامه داد: حدود 400 هزار میلیارد تومان طرح نیمه کاره داریم اما فقط 40 هزار میلیارد تومان بودجه عمرانی ماست.
مرتضوی افزود: فراهم نمودن زیرساخت ها بر عهده دولت است و به طور کلی وظیفه دستگاه اجرایی مربوطه است که آب ، برق ، گاز و...  را در شهرک های صنعتی تامین کند اما متاسفانه بیشتر هزینه های کشور صرف بودجه های جاری می شود.
دبیر کل خانه صنعت، معدن و تجارت ایران با بیان اینکه در ماه اردیبهشت حدود یک و نیم میلیون عدد چک برگشتی معادل 13 هزار میلیارد تومان داشتیم، گفت: رشد چک های برگشتی از نظر تعداد 36 درصد و از نظر مبلغ 62 و هفت دهم درصد بوده است و این نشان می دهد بازار و بخش توزیع بیماری حادی دارد.
وی افزود: بیماری بزرگی در اقتصاد ما وجود دارد و آن چگونگی تامین منابع مالی است.
مرتضوی گفت: نرخ ضریب تکرار سرمایه در کشور به یک و 3 دهم درصد رسیده است زیرا جور تامین سرمایه در گردش توزیع را هم تولید می کشد.
وی در پاسخ به این پرسش که چرا بنگاه های کوچک و زودبازده ما صادرات محور نیستند، گفت: در مدل اقتصادی که ما داریم تصمیماتی که در دولت گرفته می شود در سرنوشت اقتصاد و تولید بسیار اثر گذار است.
دبیر کل خانه صنعت، معدن و تجارت ایران با اشاره به اینکه سیاست های بلندمدت در حوزه صادرات می تواند نتیجه دهد، افزود: ما با دولت در تعامل و گفتگو و همچنین در حال مبارزه هستیم زیرا مبارزه میان بخش خصوصی و دولت همیشه وجود خواهد داشت و بخش خصوصی همیشه می خواهد نقش خود را پررنگ تر و نقش دولت را کم رنگ تر کند.